جايگاه صنايع دستي ايران

خبرگزاری تسنیم: رئیس مجمع ملی هنرمندان صنایع دستی گفت: ایران می‌تواند با برنامه ۵ ساله جایگاه نخست شورای صنایع دستی جهانی را کسب کند.

حسین بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه جدی‌گرفتن صنایع دستی باید از سوی مسئولان طراز اول کشور صورت گیرد تا شاهد رونق صنایع دستی باشیم اظهار داشت: در حوزه جايگاه صنايع دستي ايران اگر بخواهیم موفق باشیم باید جایگاه جهانی و اداری خود را در ارتباطات با سازمان‌های بین‌المللی صنایع دستی و بازارهای جهانی داشته باشیم و به دست بیاوریم.

صنايع دستي ايران
صنايع دستي

وی با بیان اینکه جايگاه صنايع دستي ايران در حال حاضر دچار مشکل شده است تصریح کرد: در حال حاضر در شورای جهانی صنایع دستی فقط کرسی معاونت منطقه‌ای را که دکتر نامورمطلق، معاون صنایع دستی کشورمان بر عهده دارند، را داریم و این برای صنایع دستی ایران خیلی کم است و باید تلاش کنیم که این جایگاه را پررنگ‌تر کنیم.

رئیس مجمع ملی هنرمندان صنایع دستی ادامه داد: برای جايگاه صنایع دستی ایران با این وسعت، تنوع، کیفیت و حوزه اثرگزاری، چنین جایگاهی بسیار کم است و باید جایگاه‌مان را در شورای جهانی صنایع دستی تثبیت و در شورای جهانی صنایع دستی کرسی مناسبی برای ایران دست‌وپا کنیم و این دور از دسترس نیست و می‌شود.

بختیاری ادامه داد: صنایع دستی ایران برای اینکه با عشق، خلق و طراحی می‌شود به راحتی جاذبه، ایجاد و با مخاطبش ارتباط برقرار می‌کند و فقط ساماندهی ما در این حوزه مشکل دارد و باید برای این بازپس‌گیری جایگاه صنایع دستی در شورای جهانی که حداقل با برنامه‌های 3 تا 5 ساله می‌‌توان به رتبه نخست شورای جهانی صنایع دستی رسید،‌ مسئولان، بیشتر به صنایع دستی توجه کنند.

وی اضافه کرد: بدون تعارف باید بگوییم که تا این توجه نباشد، همه دستگاه‌های زیرمجموعه صنایع دستی همه تلاش‌شان را به خرج دهند باز هم نمی‌توانند اوضاع صنایع دستی را سامان دهند.