هديه دادن

آداب و فرهنگ هديه دادن

 

بنا بر تحقيقات انجام شده هديه و هديه دادن، بخش مهمي از روابط و تعاملات جوامع انساني را در بر مي گيرد و تعريف مشخصي از اين روابط ايجاد مي کند. هديه ، پيوند بين اعضاي خانواده و دوستان حتي طرف هاي کاري و تجاري را محکم مي کند. مردم وقتي به يکديگر هديه مي دهند، اول از همه نشان مي دهند که براي يکديگر ارزش قائل هستند و به يکديگر اهميت مي دهند. همچنين موجب مي شود که به يکديگر بيشتر فکر کنند و توجه نشان دهند. اگرچه مفهوم هديه در فرهنگ هاي مختلف گاهي متفاوت است، اما در اصل نشان دهنده توجهي است که افراد به يکديگر ابراز مي کنند.

هديه دادن و گرفتن، واضح ترين روشي است که فرد مي تواند علاقه خود را به طرف مقابل نشان دهد و حتي برعکس، ممکن است فردي بخواهد با کمترين صدمه به طرف مقابل رابطه شان را پايان دهد. او مي تواند اين کار را با هديه دادن انجام دهد. افرادي که به مقوله هديه توجهي ندارند، معمولا اين علائم و اشارات اجتماعي را بسادگي از دست مي دهند .

بنا بر گفته روان شناسان هديه دادن و گرفتن مي تواند براي افراد بسيار مهم باشد و موجب سلامت روح و در نهايت جسم دو طرف شود. در حقيقت اين عمل افراد را در شرايط برد ـ برد قرار مي دهد و احساسات خوب و بسيار خوشايندي در هر دو طرف ايجاد مي کند و موجب صميميت و در نتيجه احساس امنيت بيشتر مي شود. در حقيقت هديه دادن و گرفتن باعث ترشح هورمون «سروتونين» مي شود که در مغز افراد تنظيم کننده حالات روحي شان است.

از طرفي تحقيقات نشان داده است که هديه دادن به مراتب بيش از هديه گرفتن شادي مي آورد و وقتي اين عمل به عادتي در زندگي تبديل شود، مسلما مي تواند جلوي افسردگي را بگيرد. زيرا فرد هديه دهنده از اين که توانسته ديگري را شاد کند، احساس باارزش بودن مي کند. در واقع هديه دادن را مي توان در زمره کارهاي نوعدوستانه قرار داد. بويژه زماني که اين کار بدون چشمداشت و توقع تلافي انجام شود، بسيار فرحبخش است.

 

در زير به برخي از ويژگي هاي يک هديه خوب اشاره شده است

هديه بي منظور
پيش از هر چيز بايد گفت يک هديه خوب و باارزش هديه اي است که بدون منظور و بدون توقع جبران داده شود. زيرا اگر توقع جبران به ميان آيد، اولا فرد گيرنده هديه را در شرايط خاصي قرار مي دهيد و او احساس مي کند که مجبور است برايتان هديه بخرد و در ثاني به او مي فهمانيد که هديه تان صميمانه و از ته قلب نبوده است.

هديه گرانقيمت
اگر هديه تان باعث شود که دريافت کننده احساس فقير بودن کند، هديه اي واقعي نيست، بلکه با اين کار به او مي فهمانيد که شما قدرت خريد بسيار بالايي داريد و مي خواهيد اين موضوع را به رخ او بکشيد. از آنجا که مردم به محض دريافت هديه خواه ناخواه به فکر جبران آن مي افتند، خريدن هداياي گرانقيمت دريافت کننده هديه را به دردسر مي اندازد و آن هديه را به تلخ ترين خاطره زندگي اش تبديل مي کند. بنابراين مراقب باشيد هديه اي تهيه کنيد که طرف مقابل را به زحمت نيندازيد.

هديه خاص
گاهي اوقات برخي افراد صرفا براي رفع تکليف هديه مي خرند و در اين گونه مواقع جوراب، کمربند و از اين قبيل کالاها را مناسب مي دانند. اگرچه اين اجناس نيز بسيار ضروري است، اما با دادن اين نوع هدايا نمي توانيد به دريافت کننده اين احساس را بدهيد که برايتان مهم هستند و آنها احساس خاص بودن نمي کنند. اگر مي خواهيد چنين حسي به او بدهيد بهتر است برايش چيزي بخريد که بسيار شادترش کند. گاهي خريدن يک کتاب که به آن علاقه داشته است مي تواند يک هديه خاص براي او محسوب شود.

 

پول به عنوان هديه
برخي به جاي خريدن هديه، پول مي دهند. دادن پول اين مفهوم را مي رساند که فرد گيرنده هديه آنقدر ارزش و اهميت نداشته است که به خودمان زحمت فکر کردن درباره هديه يا بازار رفتن بدهيم و اين موضوع را به سادگي با دادن پول به او مي فهمانيم. بنابراين اگر مي خواهيد به گيرنده هديه بگوييد برايتان مهم است هرگز پول هديه ندهيد.


تفکر پشت هديه
خود هديه چندان مهم نيست، بلکه تفکر پشت آن از اهميت برخوردار است. بنابراين در مورد هديه اي که مي خريد به دقت فکر کنيد. به طور کلي به کسي که مي شناسيد هديه اي بدهيد که دوست دارد. معمولا در صحبت هايتان مي توانيد متوجه شويد که او چه چيزي دوست دارد. اگر هم کاملا نمي دانيد طرف مقابل چه چيزي دوست دارد، هديه اي

بگيريد که احتمال مي دهيد برايش کاربردي باشد.

هميشه خريدن اجناس و کالا نمي تواند خاطره انگيز باشد، ولي مي توانيد مثلا براي او بليت يک کنسرت يا يک کلاس تفريحي و ورزشي که دوست دارد، تهيه کنيد. به اين وسيله مي توانيد خاطره اي شيرين در ذهن او به جا بگذاريد.
هيچ چيز جالب تر از اين نيست که هديه تان را کادو پيچ دريافت کنيد. حتي اگر بليت رفتن به يک مکان تفريحي است آن را در يک برگه کادو بپيچيد يا در پاکت مخصوص هديه قرار دهيد تا هديه گيرنده از باز کردن کادو لذت ببرد. در ضمن مهم است براي چه کسي چه کاغذ کادويي انتخاب مي کنيد، مثلا کاغذ کادو با طرح پروانه براي کسي که به طبيعت علاقه دارد، بسيار مناسب است.

نوشته هاي زيبا
هميشه روي کاغذ کادوي هديه تان سخني زيبا بنويسيد. البته تا آنجا که مي توانيد از نوشتن جملات کليشه اي اجتناب کنيد. گاهي مي توانيد خاطرات زيبايتان را که با هم داشتيد در جمله اي زيبا بيان کنيد و به پاس آن روزها هديه تان را پيشکش نماييد، اما اگر هم نمي دانيد چه بنويسيد يک جستجوي ساده در اينترنت مي تواند جملات بي شمار زيبايي در اين خصوص در اختيارتان قرار دهد.

گاهي اوقات دادن هديه اي که نشان دهد دوست داريد با فرد گيرنده هديه ارتباط محکم تري برقرار کنيد، مي تواند بهترين هديه باشد. مثلا خريد بليت دونفره سينما و هر مکان تفريحي ديگر.

   

منبع اطلاعات  سايت : http://www.beytoote.com