نكات مهم در انتخاب مبلمان

گاهي وقت ها باانجام اشتباهايي كوچك در طراحي داخلي آرامش را از فضاي زندگي مان ميگيريم !

چرا هيچ چيز سر جايش نيست ؟!

طراحي داخلي خانه بحثي تخصصي است . البته اگر شما تخصصش را نداريد باز هم دليل نميشود هر سبك طراحي را تنها به دليل اينكه باب سليقه تان است، استفاده كرده و هر مبلماني را خريداري كنيد. براي خلق يك طراحي اصولي به كمي نوآوري و همچنين دانستن اصول اوليه طراحي و البته رعايت آن احتياج داريد. با آموختن تكنيك هايي ساده و كاربردي ياد ميگيريد كه چطور فضاي اطراف تان را دكور كنيد چه وسايلي راكجا بگذاريد با آنكه متوجه ميشويد هر مبلماني هر قدر هم كه زيبا باشد مناسب خانه شما نيست. براي آشنايي بیشتر به اين نكات توجه نمائید:

در ميان انبوه مبلمان منزل فضايي براي تردد تعريف كرده ايد ؟

در معماري داخلي براي چيدمان هر فضايي سه اصل مهم را بايد بدانيد بار زنده، بار مرده و فضاي تردد. بار مرده مثل ديوار ستون تير شومينه وكانتر آشپزخانه است كه قابل جا به جايي نيستند. بار زنده در ساختمان به بارهايي گفته ميشود كه قابل جابحايي هستند. مثل ميز مبل تخت بار زنده محسوب ميشوند به فضاي خالي از چيدمان در يك خانه هم فضاي تردد گفته ميشود. در هر فضايي در گام اول باید به اين سه مورد توجه ويژه داشت، در طراحي داخلي اولويت با بارهاي مرده است چرا كه نميتوانيم اين بارها را جابجا كنيم. بعد از بار مرده فضا هاي قابل تردد بسيار مهم هستند. استاندارد اين فضا ها براساس تعداد نفرات و متراژ يك خانه متفاوت است هر قدر تعداد نفرات ساكن در يك خانه كمتر و متراژ خانه بيشتر باشد. عرض اين فضا بزرگ تر درنظر گرفته ميشود . استاندارد عرض اين فضا بين 60 تا 180 سانتيمتر است. 

فضاي تردد همان فضاي بدون چيدمان بين مبلمان و ديگر فضاهاست. بيش از اين 180 سانتیمتر هم درخانه اي با متراژ بالا در نظر گرفته مي شود اما كمتر از 60 سانتیمتر فضاي تردد به هيچ عنوان استاندارد نيست .

شما هم جزو كساني هستيد كه بدون درنظر گرفتن متراژ منزل مبل ميخريد ؟

فضاي يك خانه را بايد بر اساس مساحت تعداد نفرات ساكن در آن خانه و سبك دكوراسيوني كه اهالي خانه ميپسندند طراحي كرد متاسفانه در ايران به اين موضوع توجهي نمي شود و مردم بدون در نظر گرفتن اين موارد اقدام به خريد ميكنند . مثلا یك دست مبل هفت نفره مي پسندند دو مجسمه هم از قبل دارند یك كمد هم داشنتد كه دلشان نمي آيد از آن استفاده نكنند. پس همه اين وسايل را دركنار هم چيدمان ميكنند اين كار منجر به شلوغي و اصطلاحا فضا را شلخته ميكند. اين نوع طراحي بزرگترين آسيبي است كه هر كس ميتواند به فضاي زندگي اش بزند. هيجان زده خريد نكنيد چون وقتي بدون هدف اقدام به خريد كنيد مجبور هستيد اين وسايل اضافه را بالاخره يك جايي در فضاي سكونت قرار دهيد و ممكن است استانداردي كه بايد براي فضاي تردد رعايت شود را ناديده بگيريد دومين نكته هنگام خريد مبلمان اين است كه اصطلاحا بازاري مبل نخريد يك دست مبل هفت نفره موجود در بازار به يك مبل سه نفره يك مبل دونفره و دو مبل تك نفره تقسيم ميشود. اين استاندارد توليد و فروش مبل است اما در اكثر موارد براي چيدمان چنين مبلماني به مشكل برميخوريد. ممكن است فضاي خانه شما جايي براي يك مبل سه نفره نداشته باشد. پس اول تصميم بگيريد و درذهنتان تصوير سازي كنيد كه ميخواهيد مبلتان را چطور چيدمان كنيد و بعد اقدام به خريد كنيد.شايد در اين صورت از مدير فروشگاه بخواهيد كه يك مبل دونفره و 5 مبل تك نفره به شما بفروشد.

انتخاب مبلمان

لطفا كمي هم به ديوار ها توجه كنيد


زماني كه به چيدمان منزل فكر ميكنيد فقط به فكر گوشه ها و كف اتاق نباشد. گاهي فقط مبلمان بايد در كف زمين چيده شود. و وسايلي مثل گلدان، ساعت و مجسمه در ارتفاع و روي ديوار قرار بگيرند در خانه هاي ايراني 90 در صد چيدمان در كف اتاق انجام ميشود و از يك متر و نيم به بالاي ديوار خبري از هيچ الماني غير از تابلو يا ساعت نيست! تازه ساعت را هم برحسب عادت روي ديوار قرارميدهيم .

انتخاب مبلمان

هر بافتي مناسب خانه كوچك شما نيست

بافت هاي درشت براي فضاهاي بزرگ و بافت هاي ريز با ابعاد كوچك براي فضاهاي كوچك قابل استفاده است. توجه داشته باشيد استفاده از بافت به اين شكل صحيح است، اما ميشود در خانه هاي بزرگ هم از بافت هاي خيلي بزرگ استفاده نكرد اما خانه هاي كوچك به هيچ وجه سراغ بافت هاي درشت نرويد . مثلا براي يك خانه 90 متري نبايد گلداني با گل هاي بسيار درشت خريداري كنيد ريز و درشت بودن بافت يك تكنينك است به ياد داشته باشيد گل يك كاغذ ديواري با طرح و بافت يكسان در اندازه هاي مختلقي مثل 40*40 يا 10*10 دربازار موجود باشد و شما بسته به متراژ و نوع طراحي خانه تان بايد انتخاب متفاوتي داشته باشيد.

ديگر مقالات مربوط به تزئين و دكوراسيون منزل را ميتوانيد در سايت گالري ماهان مشاهده بفرمائيد 

منبع اطلاعات مجله منزل