ايده هايي براي چيدمان سفره هاي هفت سين

هفت راز هفت سين

نوروز جشن كهن ايرانيان به پاس آمدن بهار است، اولين روز سال خورشيدي ايراني برابر با اول فروردين ماه جشن آغاز سال نوي ايراني و يكي از كهن ترين جشن هاي به جا مانده از دوران ايران باستان می باشد. قرن هاست كه مردم مناطق مختلف ايران با رعايت رسوم سنتي نوروز را جشن ميگريند اما به اين معنا كه تكرار هر ساله اين جشن در هنر نمايي هاي بانوان ايران كه به راستي مدير اصلي برگزاري آن در هر خانه اي هستند، باعث یكنواختي و دلزدگي شده باشد. هفت سين سفره ايي است كه ايرانيان هنگام نوروز مي آرايند هنگام تحويل سال گرد آن جمع مي شوند و گاهي تا سيزدهم فروردين ماه زينت بخش منازل خانواده هاي ايراني خواهد بود، سفره اي از جلوه هاي اصيل نوروز كه در طي ساليان دراز با هنر دست بانوان ايراني عجين شده است، همه ما با اجزاي اصلي اين سفره آشناييم و تا حدودي فلسفه حضورشان را ميشناسيم، هفت سين به نماد مفاهيمي چون نوزايي، باروري، روشنايي، فراواني و ثروت اشاره ميكند، اما ما ميخوهيم در اينجا به جنبه ديگري از سفره هفت سين بپردازيم و آن هم چيدمان و همنشيني اين اجزا در كنار هم است. ميخواهيم با نگاهي هنري نمونه هاي زيباي چيدمان اين سفره را با هم ببينم و شما را با نكاتي كاربردي براي زيباتر شدن هفت سين آشنا كنيم.

انتخاب تم كلي براي سفرهاي هفت سين

قبل از هر چيزي بايد تصميم بگيريد كه قصد داريد با چه سبك و سياقي سفره هفت سين نوروز امسال تان را بچينيد. آيا به سفر هاي با رنگ و روي سنتي علاقه داريد يا به دنبال يك تم جديد براي آن هستيد، پاسخ دادن به اين سوال ادامه كار را براي شما بسيار آسان تر خواهد كرد انتخاب شما هر كدام از دو گزينه بالا كه باشد مهم نيست مهم اين است كه در پايان كار تم كلي را فراموش نكرده باشيد و با فكر داشتن سفر هاي با ظاهري تلفيقي آن را تبديل به يك هفت سين نامنظم و ناموزون نكنيد، پس با تصميمي قطعي سراغ انتخاب اجزاي سفره برويد .

انتخاب سفره و ظرف هاي هفت سين

سفره هاي بته جقه، گل هاي ترمه و انواع پارچه هاي دست دوز ايراني ساليان درازي است كه به زيبا تر كردن سفر هفت سين ما كمك كرده اند، اگر انتخاب شما براي سفره پارچه اي با نقش و نگار زياد است به شما پيشنهاد ميكنم اجزاي سفره را ساده انتخاب كنيد ظروف شيشه ايي و كريستال و ظرف هاي تك رنگ از هر جنسي مناسب چنين سفره هاي هستند.

پارچه هاي تك رنگ و ساده به ظروف كار شده و رنگارنگ اجازه خواهند داد تا به خوبي خودنمايي كنند، ظرف هاي تزئين شده با هنر ويتراي، چيني هاي طرحدار و ظروف هاي سفالي لعابدار اگر طرح ونقش زيادي داشته باشند روي چنين سفره اي چشمگير ظاهر خواهند شد. 

تركيب رنگ زيبا براي سفره هفت سين

انتخاب تركيب رنگ براي سفره هفت سين مانند هر هنر ديگري از قوانين پايه پيروي مي كند ونيازمند دقت نظر ويژه اي است، سعي كنيد هنگام خريد و گرد هم آوردن اجزاي سفره هفت سين بيش از هر چيزي به همنشيني رنگ هاي آن در كنار هم فكر كنيد، شايد براي اين كار مجبور باشيد كه چندين بار آنها را كنار هم بچينيد و از دور و نزديك به تماشاي شان بشينيد، سعي كنيد با شناخت قوانين رنگ ها و با توحه به سليقه شخصي تان بهترين گزينه را انتخاب كنيد.

گرچه اين قانون نيست اما معمولا شش سين از اجزاي سفره هفت سين در ظروف هماهنگ تزيين شده و دركنار سبزه قرار ميگيرند. در اين بين آينه و تنگ ماهي شايد بتوانند با ظاهري هماهنگ سفره نوروز را تكميل كنند، به كمك هنر ويتراي با ديگر وسايل تزئيني آنها را زيباتر كنيد، البته استفاده از آينه و شمعدان مراسم عقد كنان روي سفره هفت سين يكي از رسوم زيبايي است كه ميتواند خاطرات خوش شما را با هم پيوند دهد.

خلاقيت در تزيين اجزاي سفره هفت سين

درست است كه اجزاي اصلي سفره هفت سين همگي نشاني از زيبايي هستند، اما بد نيست با كمك ديگر وسايل تزئيني اين زيبايي را دوچندان كنيد:

- از شمع و شمعدان هاي زيبا استفاده كنيد، اگر فكر ميكنيد پيدا كردن اين وسايل تزئيني و هماهنگ كردن شان با تم كلي سفره شما كار دشواري خواهد بود بايد به شما يادآوري كنم كه روش هاي متعددي وجود داريد تا شما بتوانيد خودتان اين شمع و شمعدان ها را بسازيد.

- مقداري ميوه آجيل و شيريني روي سفره بگذاريد، از گل و گلدان هاي بهاري با رنگ هاي شاد استفاده كنيد، سبزه را به شيوه اي تازه بكاريد و تزيين كنيد.

- در رنگ كردن تخم مرغ ها همنشيني رنگ آنها را با ديگر اجزاي سفره فراموش نكنيد.

- به كمك روبان گل ها و ظرافت را در تمي كه انتخاب كرده ايد به نمايش بگذاريد.

انتخاب مكان هاي مناسب براي پهن كردن سفره هفت سين

بخش هاي مختلف منزل را به خوبي ببينيد، چيدمان خانه را بررسي كنيد، وبا توجه به اينكه قراراست هنگام ديد و بازديد هاي نوروز در چه فضايي از مهمانان خودپذيرايي كنيد، بهترين مكان را براي سفر هفت سين بيابيد. اجازه دهيد مهمانان نيز هنگام حضور درخانه شما از زيبايي سفره هفت سين تان لذت ببرند. بهتر است ميزي براي پهن كردن سفره انتخاب كنيد كه باعث نشود هنگام پذيرايي از مهمانان دچار مشكل شويد، كنسول هاي كنار ديوار يا ميزهاي كنار مبلي در حاشيه فضاي پذيرايي خانه فضاي خوبي براي پهن كرد سفره هفت سين هستند.

چيدمان كلي سفره هفت سين

سفره هفت سين را ميتوانيد روي زمين بچينيد يا روي ميز! از چند ميز كوچك با اختلاف ارتفاع استفاده كنيد، يا در محدوه اي كوچك آن را خلاصه كنيد، اگر انتخاب شما سفره اي سنتي است، رعايت تقارن در چيدمان سفره شما را به هدف تان تزديك تر مي كند، اما اگر از سبكي تازه پيروي كرده باشيد تنها به توازن سفره فكر كنيد، نيازي نيست از هر چيزي دوتا در هر طرف سفر داشته باشيد يا به فكر چيدماني گرد ومشخص باشيد آزاد و رها تنها به زيبايي سفره فكركنيد. اين روزها حتي سفره هاي هفت سين متفاوت چيده مي شوند، سفره هاي هفت سين آويزي، سفره هاي هفت سين در يك حباب شيشه اي و ايده هاي بسيار ديگري كه ميتواند ظاهري منحصر به فرد به سفره نوروز امسال شما ببخشد، سعی ما بر این است تا شما را با ايده هاي متفاوت وجذاب ديگري نيز آشنا کنیم،

 به اميد سالي سرشار از شادي و پیروزی